Як правильно годувати свиней: поради фахівців

Як правильно годувати свиней

Свинарством як одним з основних галузей тваринництва на Україні займається безліч домогосподарств та фермерських підприємств. Якщо вигодовування свиней є не основним джерелом прибутку, багато аматорів в даній сфері припускаються прикрих помилок, що не дозволяють отримати повноцінний результат та зводять нанівець місяці праці. Тому навіть малим свиноводам варто розбиратися в питанні, як правильно годувати свиней, нюансах дозування, складу та вікових потребах своїх підопічних.

Як правильно годувати свиней

Який корм та добавки потребують свині?

Кормити спеціально розробленими харчовими добавками та збалансованими кормами варто особливо молодняк. Однак забувати про основну ціль вигодовування – набір певної ваги, також не варто й для більш старших за віком свинок.

Спеціалісти розробили певну градацію кормів за їх складом та поживністю. Основними виступають:

Рослинна їжа. Вона є основною в харчуванні як одомашнених, так і диких свиней.

Тваринного походження. Білково-мінеральний склад таких відходів від людського столу є корисним для свиней. Однак за 2 місяці до закінчення вигодовування бажано відмовитися від цієї їжі через неприємний запах м’яса, яким продукти тваринного походження наділяють свинок. Молоковмісні продукти варто давати на всіх етапах розвитку тварин.

Домішки та вітамінні комплекси. Професійний підхід дозволить не допустити захворювань та збільшити показники результативності роботи.

Варто знати, що входить до кожної групи, та гарантовано принесе користь поросятам і дорослим свинкам.

Як правильно годувати свиней 2

Годівля свиней рослинною їжею

Існує певна класифікація:

Злаки: ячмінь (70% раціону) та пшениця (дає ефект максимального насичення), овес (молодняк особливо потребує через наявність клітковини), жито (дорощування та збільшення маси), просо (15% раціону). Кукурудза та запарений горох займають невелику кількість у раціоні свинок, однак також необхідні для повноцінного харчування.

Соковиті корми: овочі і коренеплоди, кількість яких в раціоні збільшується при відсутності трави та іншої зелені в конкретну пору року. До них відносяться картопля, морква, буряк, що подаються в тертому вигляді, зазвичай змішаному зі злаками.

Зелень: протеїновмісне свіже чи сушене бурякове чи горохове бадилля, конюшина, кульбаба, молода лобода, люцерна, мокриця, кропива.

Силос. Склад комбосилосного раціону відрізняється в залежності від типу вигодовування, віку тварини та сезонності.

Годівля свиней для м’яса чи бекону відрізняється від вирощування свинок на сало (шпик). Багато чого залежить і від породи тварини та цілей самого фермера.

Як правильно годувати свиней 3

Як правильно годувати свиней преміксами?

Їх добавка дозволяє в рази збільшити вагу тварини, зменшивши фінансові затрати на продукти та сам період вигодовування. Тому, застосовують премікси вже з другого тижня життя. До того ж імунітет поросят та більш дорослих свиней поліпшується. Беззаперечним фактом є й покращення готового м’яса за смаковими характеристиками.

Вибір типу та кількості добавок залежить від віку та періоду вигодовування. Та в цілому діють такі пропорції в питанні, як годувати свиней добавками:

  • свинкам понад 60 кг – 1% від раціону;
  • поросятам – 2,5%;
  • свиноматкам – 3% від загальної кількості продуктів на день.

Не зважаючи на тип годування (рідкий, сухий чи комбінований), норми потреб поживних речовинах необхідно компенсувати. І добавки з цим досить вдало справляються.

Особливості та норми годівлі свиней

При вигодовуванні поросят від свиноматки, варто вчасно підкласти новонароджене маля до матері, щоб воно встигло в перші 2 години життя поживитися молозивом. Саме цей продукт впливає на формування імунітету тварини з перших днів життя.

А при відлученні від свиноматки, добову норму харчів зменшують на 10-15%, щоб від переїдання та стресу порося не загинуло. Вже на 2 тиждень така відгодівля поросят припиняється, а норму повертають до попередньої.

Якщо спостерігається зменшення апетиту у поросят та дорослих тварин, можна:

  • додавати невелику кількість фруктів (яблука, груші, сливи), що подобаються цим тваринам;
  • щоденно вводиться мала частка солі;
  • збільшити час вигулу та простір для нього;
  • піддають більшість інгредієнтів раціону термічній обробці (якщо це можливо) для смаку та полегшення засвоюваності;
  • промоніторити корм на наявність гнилі, цвілі та інших недоліків, що потенційно можуть відлякувати тварину.

Щодо режиму, як годувати свиней, то невеликі порції по 6 разів в день стануть оптимальним рішенням для правильного харчування не лише поросят, а й дорослих тварин. Їжу подають в один і той же час та в чистій тарі.

Збалансований та максимально корисний раціон – запорука успіху. Розроблені фахівцями з урахуванням вікових особливостей, породи, цілей вигодовування корми для свиней дозволять оптимально швидко та за доступні кошти отримати максимальний результат.