Раціон харчування свиней залежить від цілей фермера, віку і породи тварин, фінансових можливостей. Особливість будови тіла свиней в тому, що в них шлунок однокамерний, тож клітковину перетравлюють вони складніше. Тип годування може бути вологим чи сухим. Перший вважається традиційним, а другий – передбачає велику увагу на достатню кількість пиття.
Розібратися в тонкощах можливо й самостійно без залучення фахівців. Однак прислухатися в цілому до їх порад буде також корисно.
Як правильно годувати свиней?
У молочний період бажано вже із 5 дня життя поросят давати їм підсмажені зерна, що сприятливо впливають на розвиток слизових залоз та зубної системи. Це можуть бути:
- кукурудза (без качана);
- ячмінь;
- пшениця;
- горох.
Шлунково-кишкові захворювання нівелюють кислим молоком. А поросятам приблизно з 2 тижнів можна вживати:
- комбікорми з преміксами або ж з крейдою, деревним вугіллям, кістковим борошном;
- протерту сиру моркву (пізніше її просто подрібнюють);
- буряк чи гарбуз;
- комбінований силос в не великих кількостях.
Варену картоплю (без води, в якій вона готувалась) додають до харчування поросят з 21-22 дня їх життя.
У півтора місяця треба вже відлучати поросят від свиноматки та визначитися з типом харчування – сухий чи вологий. Щоб виробити правильний раціон для відгодівлі свиней у період відсторонення від свиноматки, необхідно:
- годуватиматок з місячними поросятами кормами з пониженою кількістю концентратів, без соковитих кормів (перехід на сухі корми припиняє лактацію);
- підгодівлю поросят роблять частіше, надаючи доступ до сумішей концентратів, рибного борошна, знежиреного молока, соковитих кормів, вітамінних та мінеральних комплексів.
Важливим періодом для набору маси стає етап, коли свинки досягають від 20 до 50 кг. Влітку основу раціону для них можуть становити пасовиська та кухонні відходи з концентратами. «Суп» за скошеної та змоченої окропом трави, пом’ятої картоплі з хлібом і концентратами стане в нагоді на даному етапі.
Раціон для свиней на відгодівлі у фазі активного росту
Головною метою при досягненні маси в 50 кг стає забезпечення максимально поживного раціону. Виведені спеціалістами норми допоможуть скорегувати його. Зокрема, рекомендовано:
- 75% концентратів;
- 10% добавок тваринного походження;
- 5% трав бобових культур.
Сухе вигодовування стає все більш популярним в Україні, оскільки воно раціональніше та простіше. Гранульовані та розсипні корми підбирають в залежності від віку тварин, їх ваги. Витрати в даному випадку знижуються на 10 і більше відсотків, а приріст складає до 11% від свиней на традиційному відгодовуванні.
Раціон відгодівлі свиней на м’ясо, бекон і сало
М’ясні породи потребують в першу чергу протеїну. Його кількість детермінує вага тварини:
- 270-280 г особинам від 40 до 60 кг;
- 350 г при вазі у 60-80 кг;
- 415 г для 80-100 кг свиней.
Тому зернові корми для свиней стають для відгодівлі основними. Однак варто зазначити, що сухий варіант передбачає заготівлю виробниками таких кормів, що вже пройшли очищення від оболонки та подрібнення до розміру в 1,5 см, що є оптимальним для цих тварин. М’ясним породам також дають:
- бобові;
- варену картоплю;
- люцерну;
- моркву;
- буряки;
- макуху.
Порода ландрас (на бекон) потребує свого раціону. Він включає зернобобові, пшеницю, ячмінь, сироватку, картоплю (відварену), коренеплоди та невелику кількість жита. Протеїнова потреба становить від 120 до 130 г. А з 80 кг маси – 100-110 г. На перший план виступають концентрати:
- норми в 1,2 та 1,7 кг для свиней 40 та 55 кг. маси відповідно (50% ячменю, 30% вівса, по 10% гороху та пшеничних висівок);
- 2,3 кг для свиней від 75 до 105 кг (70% ячмінь, 20% горох, 10% овес).
До жирних кондицій відгодівля триває 2-3 місяці. Оптимальна маса – в 120-130 кг. Концентрати в 40% кількості раціону доповнені картоплею та коренеплодами, зеленю та харчовими відходами. Але вже з 30-40 дня концентратів має бути не менше 60%.
Придбати корм з необхідною кількістю поживних речовин просто та вигідно в нашому магазині.